Podstawowym składnikiem bentonitu jest montmorylonit, czyli minerał z gromady krzemianów zaliczany do minerałów ilastych (grupa smektytów).
Ma on właściwości wiążące toksyny, dostarcza także minerały.
Kiedy stosować?
- przy skarmianiu słabej jakości pasz
- gdy podawane jest siano złej jakości
- u koni z biegunką
- wiążąc toksyny odciąża wątrobę
Działanie Bentonitu:
Przeciwbiegunkowe - ma zdolność do pochłaniania wody. Wiążąc wodę pęcznieje i jednocześnie chłonie niektóre toksyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym, co ma duże znacznie w przypadku biegunek tła toksycznego. Uwodniony montmorylonit może zwiększyć swą objętość nawet kilkukrotnie. Wydzielanie nadmiernych ilości płynów przez ścianę przewodu pokarmowego jest jednym z mechanizmów powstawania biegunki, stąd zastosowanie bentonitu może złagodzić jej przebieg.
Wiążące toksyny - posiada silny ładunek ujemny, dlatego przyciąga do siebie wiele toksyn o ładunku dodatnim. Przy zetknięciu z toksynami lub metalami ciężkimi absorbuje je,
uwalniając jednocześnie do organizmu zawarte w nim minerały. Szczególnie często występujące w środowisku koni są mikotoksyny. Znajdują się w sianie lub zbożach.
Bentonit dzięki swojej unikatowej strukturze wiąże takie mykotoksyny jak: aflatoksyny, deoksyniwalenol, zearalenon, a także kontroluje zanieczyszczenia radionuklidami.
Mikotoksyny to metabolity grzybów toksynotwórczych, potocznie nazywane pleśniami. Występują nie tylko w paszach, ale również w ściółce. Ich spożycie wywołuje tak zwane mikotoksykozy, czyli choroby specyficznie objawiające się u zwierząt gospodarskich np. uszkodzenia wątroby, uszkodzenia nerek, biegunki, problemy oddechowe. Mikotoksyny cechuje również działanie niespecyficzne, które objawia się zmniejszeniem wykorzystania paszy i ogólnym pogorszeniem samopoczucia i zdrowia. Badania wykazały, że duży wpływ na obecność i stężenie toksyn grzybów mikroskopowych w sianie mają warunki przechowywania, w szczególności wilgoć.
Obniżenie pH kwasów żołądkowych - przez dużą zawartość wapnia, odczyn zasadowy bentonit będzie zmniejszał kwasowość soków trawiennych co może okazać się korzystne dla koni mających skłonność do powstawania wrzodów żołądka.
Zastosowanie zewnętrzne – bentonit rozrobiony w wodzie tworzy glinkę, którą można stosować jako okład na otarcia, ropnie, oparzenia, ukąszenia, kopyta i inne zewnętrzne rany. Przyspiesza gojenie i łagodzi odczyn zapalny. Świetnie sprawdzi się jako okład na zmianach alergicznych, gdyż zmniejsza swędzenie i obrzęk po ukąszeniu owadów lub w wyniku podrażnienia alergicznego.