Najczęściej kupowane

Wiosna - wprowadzanie koni na pastwiska

Nadeszła wiosna, a wraz z nią sezon pastwiskowy. Jak bezpiecznie wprowadzić pastwisko do żywienia koni? Kiedy wypuścić konie na całodniowy wypas?




Jak wprowadzać pastwisko do diety konia i jak długo wypasać?
Wiosenne pastwisko powinniśmy traktować przede wszystkim, jako nowy element w diecie konia i nie wprowadzać go zbyt szybko. Jaki zatem sposób jest najbezpieczniejszy? Najlepiej sezon pastwiskowy rozpocząć od 15 minutowych spacerów w ręku, a następnie półgodzinnych pobytów konia na pastwisku, dodając każdego dnia około 10 minut. W ten sposób koń i jego układ pokarmowy dostosują się do nowego elementu diety i będzie on gotowy na trzy- lub cztero godzinny wypas. Taki okres należy utrzymać przez kolejne dwa tygodnie, zanim przekształcimy ten kilkugodzinny pobyt na trawie w pobyt całodniowy. Przed wypuszczeniem konia na trawę, zwłaszcza na początku, bardzo dobrą praktyką jest podawanie siana, by uniknąć zachłannego zajadania się trawą, a także wypełnić układ pokarmowy włóknem.

Pobyt na pastwisku należy wprowadzać stopniowo przede wszystkim ze względu na wrażliwy układ pokarmowy koni oraz okres przebudowy flory bakteryjnej. Czas przebudowy flory bakteryjnej trwa minimum dwa tygodnie, a czasem wydłuża się nawet do sześciu. Zbyt gwałtowne wypuszczenie konia na pastwisko na całodniowy wypas może spowodować biegunkę, kolkę czy ochwat.
Pamiętać należy, że niektóre rasy koni np. konie zimnokrwiste, rasy prymitywne, konie ras cięższych jak fryzy, a także są bardziej wrażliwe na fruktany zawarte w trawie i należy wprowadzać pastwisko do ich diety z jeszcze większą rozwagą.

Jaka trawa jest najlepsza dla koni?
Maj i czerwiec to zdecydowanie najlepsze miesiące dla wzrostu trawy, rośnie ona wtedy bardzo intensywnie i zawiera bardzo dużo cukrów, a to potęguje jej potencjalnie niekorzystny wpływ na florę bakteryjna jelit jak i cały organizm konia. Ograniczenie wypasu do 15 minut na takiej trawie zapewnia pobór składników trawy w ograniczonym stopniu i minimalizuje obawy związane z wystąpieniem negatywnych skutków zdrowotnych.
Konie powinniśmy wypuszczać na pastwisko o runi wyrośniętej do około 10-15cm. Takie postępowanie zapewnia także prawidłowy rozwój zielonki w następnym sezonie wegetacyjnym. Zbytnie wygryzanie trawy powoduje, że ruń pastwiskowa nie rozwija się prawidłowo i w następnym roku jej wzrost będzie albo zahamowany, albo niedostateczny.
Trawa naturalnie zawiera najwięcej fruktanów (rodzaj cukrów prostych) w dolnej części łodygi i pochwach liściowych, a niższe ilości w liściach.
Dlatego na krótką trawę przede wszystkim powinny uważać konie z problemami metabolicznymi i rasy z tendencją do nich. Niska temperatura w okresie wczesnowiosennym i słońce także powoduje, że cukier kumuluje się w źdźbłach, co jest niebezpieczne dla tej grupy koni.

Jak wesprzeć florę bakteryjną koni?

Na sezon pastwiskowy możemy konia przygotować nie tylko poprzez racjonalne i umiarkowane gospodarowanie czasem spędzonym na trawie, ale także wspomagając się odpowiednimi preparatami. Profilaktyczne podawanie probiotyków, wspierających florę bakteryjną można rozpocząć już 2 tygodnie przed wyprowadzaniem na pastwiska. Jest to rozwiązanie, które bezpiecznie może wprowadzić każdy właściciel czy opiekun konia.
Jeśli jednak pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności w okresie pastwiskowym pojawia się znaczne rozmiękczenie kału probiotyki należy wprowadzić obowiązkowo, a jeśli już są stosowane ich dawkowanie należy zwiększyć. W przypadku pojawienia się biegunki należy ograniczyć dostęp do trawy, zwiększyć podaż siana, zastosować probiotyki i skonsultować konia z lekarzem weterynarii. Bagatelizowanie tych objawów może prowadzić do chorób wtórnych, a ich leczenie może rozciągnąć się na tygodnie a nawet miesiące.

Jak przygotować i dbać o pastwiska dla koni?

Koniom na pastwisku, tak samo jak na padoku, należy zapewnić stały dostęp do wody. Istotne jest także zamontowanie lizawek solnych, które powinny być cały czas czyste i dostępne dla koni. Przed pierwszym wypuszczeniem koni warto także sprawdzić ogrodzenia i zadbać o ich bezpieczeństwo.
Gdy dysponujemy małym obszarem pastwiska, możemy wprowadzić podział na kwatery. Według książki Żywienie koni (H.Meyer, M. Coenen, 2003) na jednego konia powinno przypadać około 1 ha. Dla klaczy karmiących jest to 0,5 ha, natomiast na mniej urodzajnych glebach - 0,7 ha. W zależności od jakości pastwiska do wyżywienia jednego konia 500 kg potrzebne jest 0,4-0,6 ha. Na kwaterach trawa potrzebuje około 21 dni na regenerację.
W odpowiednim momencie roku pastwisko musi być nawożone. Ważnym elementem dbałości o nie jest także wapnowane i robienie wsiewek. Pastwiska bez corocznej weryfikacji jakości szybko ulegają degradacji.
Odchody z pastwisk powinny być sprzątane, w szczególności na niezbyt dużych kwaterach.





      Wypuszczenie koni na wiosenną trawę jest bardzo kuszące, ale może być też niebezpieczne dla ich zdrowia. Wprowadzając ten element do diety koni ostrożnie i stopniowo dbamy przede wszystkim o ich bezpieczeństwo, ale także zabezpieczamy się przed niepotrzebnymi komplikacjami, wizytami lekarzy weterynarzy czy leczeniem.



Teksty źródłowe:

Helmut Meyer, Manfred Coenen, Żywienie koni, Warszawa 2003

Ruth Bishop, The Horse Nutrition Bible: The Comprehensive Guide To The Correct Feeding Of Your Horse, Devon 2003

Szczepan Chrzanowski, Żywienie koni, Warszawa 2014

https://extension.psu.edu/introducing-horses-to-spring-pastures