Czy konie mogą jeść dynię?
Gdy sezon dyniowy trwa, nasuwa się pytanie czy możemy poczęstować nasze konie tym pięknie-pomarańczowym warzywem?
Otóż podobnie jak z arbuzami, o których można było przeczytać tutaj, dynię można podawać koniom. Jednak zanim wrzucicie na padoki i do boksów te pomarańczowe kule przeczytajcie na co trzeba zwrócić uwagę.
Jakie dynie podawać koniom?
Pomarańczowe. Choć warzywa dyniowate generalnie nadają się do podawania koniom to niestety nie wszystkie. Najłatwiejszym kryterium wyboru będzie tutaj kolor. Dynie są wspaniałym źródłem składników odżywczych; mają wysoki poziom witamin A, E i folianów. W dużej mierze składają się z wody (ok 90%) i włókna. Lekko słodkawy smak zwykle przypada koniom do gustu.
Jak podawać?
Z dyni należy usunąć trzon (ogonek) i najlepiej pokroić ją na mniejsze kawałki lub chociaż przekroić na pół. Koń może zjeść dynię w całości, włącznie ze skórką i pestkami. Dynię można podać surową, a bardziej wybrednym koniom pieczoną. Dynia może także być bazą do meszu. Miąższ z upieczonej dyni należy rozdrobnić, dodać do tego mielone siemię lniane, odrobinę letniej wody i dowolne dodatki - owies, otręby, łuski itp. Do skarmienia dla koni mogą posłużyć także dynie, które spełniły juz swój dekoracyjny obowiązek halloween'owego straszydła. Przed podaniem koniecznie trzeba sprawdzić, czy dynia nie ma resztek wosku czy śladów zepsucia na zewnątrz lub w środku.
Dynia dla konia w formie zabawy.
Z dyni można zrobić świetna zabawkę / wypełniacz czasu do boksu. Umiejętne nacięcie skórki, tak by można było ją powiesić i wypełnić marchewkami to szybki sposób na stworzenie smakowitego prezentu dla naszego wierzchowca. Zajrzyjcie na nasz profil na fabebook'u, by zobaczyć przykład takiego gadżetu.
Większość koni spokojnie poradzi sobie z całym warzywem, co może być nie lada zabawą na padoku. Pozostawienie dużej dyni na pastwisku, jeśli konie znają jej smak, będzie świetną okazją do aktywizacji koni. Warunkiem jest wcześniejsze podawanie niewielkich ilości dyni, by mikroflora jelitowa miała czas sie przystosować od nowego pożywienia,
Można także powiesić pokrojoną w paski dynię w siatce na siano. Z sianem lub bez.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Przed podaniem warto pamiętać o kilku kwestiach:
- uważajmy, by nie podawać nagle dużej ilości nowego elementu diety do jadłospisu konia. Może to spowodować zaburzenie flory bakteryjnej jelit, co z kolei może prowadzić do dysfunkcji trawiennych, a nawet kolki. Mając to na uwadze, dyniowe przysmaki należy wprowadzać do diety wierzchowca stopniowo. Można bezpiecznie zacząć od objętości kilku filiżanek dziennie. Instalując w boksie dynio-zabawkę warto wybrać mniejsze odmiany dyni.
- przed podaniem dynię najlepiej umyć, by pozbyć się pestycydów,
- każdą dynię należy obejrzeć pod kątem oznak gnicia lub pleśni. Dynia zazwyczaj w pierwszej kolejności psuje się przy podstawie. Małe obszary zepsucia można wyciąć z dużym zapasem. Jeśli uszkodzony obszar jest duży, lub masz wątpliwości czy dynia jest jeszcze dobra, warzywo lepiej wyrzucić.
- dynia jest odpowiednia dla koni z problemami metabolicznymi, gdyż jej indeks glikemiczny jest stosunkowo niski,
- z uwagi na sporą zawartość potasu dynia nie nie mozna podawać koniom z hiperkaliemicznym porażeniem okresowym (hyperkalemic periodic paralysis - HYPP).
Dyniowy kolor rozjaśnia jesień, więc wykorzystajmy te piękne warzywa do dekoracji naszych domów i stajni lub jako składnik aromatycznego dania czy smakołyk dla konia!