Najczęściej kupowane

Czy konie mogą jeść arbuzy?




Częsty dylemat właścicieli koni to jakie przysmaki można podawać swoim podopiecznym. Latem w Polsce arbuzy stają się popularnym rarytasem, zapewne przez rześki i słodkawy smak, a także dużą zawartość wody. Czy możemy podzielić się nimi z naszymi futrzakami?



Arbuzy to zaliczany jest do roślin dyniowatych, podobnie jak ogórek, a większość owoców tej rośliny nadaje się do podawania koniom. Więc odpowiadając w skrócie na zadane pytanie - tak - konie mogą jeść arbuzy. I to w całości!

Jak podawać arbuza koniom?

Owoc oczywiście  powinien być rozdrobniony, jak bardzo zależy to od "umiejętności" naszego wierzchowca, jak i spokoju naszego sumienia, gdyż łapczywy koń może zakrztusić się twardą skórką. Niektóre konie sa w stanie idealnie wyjeść miąższ z przepołowionego owocu zostawiając samą zielona warstwę  - takie zajęcie będzie dla nich doskonałym wypełniaczem czasu. Co większe końskie łasuchy nie pogardza także skórkami, co może skończyć się żywieniową symbiozą właściciela i podopiecznego rumaka:)
Skórki dostarczą przede wszystkim włókna, natomiast w miąższu oprócz dużej ilości wody znajdują się wartościowe minerały i witaminy.

A co z cukrem w arbuzie?

Wiele osób niepokoi fakt zawartości cukru w arbuzie, a co za tym idzie, czy jest ona bezpieczna dla koni. Choć arbuz smakuje bardzo słodko i wydaje się mieć dużo zawartości cukru, nie jest to prawdą. Arbuz składa się głównie z wody, która stanowi około 90% jego wagi. Oznacza to, że prawie 10% arbuza to miąższ i cukier. Dla porównania marchew zawiera prawie tyle cukru, co arbuz, a trawa w określonych  okresach w roku nawet więcej.

Co trzeba jeszcze wiedzieć?


Przed podaniem warto pamiętać o kilku kwestiach: - uważajmy, by nie podawać nagle dużej ilości nowego elementu diety do jadłospisu konia. Może to spowodować zaburzenie flory bakteryjnej jelit co z kolei może prowadzić do dysfunkcji trawiennych, a nawet kolki. Mając to na uwadze, arbuzowe przysmaki należy wprowadzać do diety wierzchowca stopniowo. Można bezpiecznie zacząć od objętości kilku filiżanek dziennie,
- przed podaniem cały owoc najlepiej umyć, by pozbyć się pestycydów,
- serwując cokolwiek, a szczególnie owoce, koniom z problemami metabolicznymi lub ewidentną nadwagą warto sprawdzić czy zwartość cukrów będzie odpowiednia, a najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Tak więc cieszmy się latem i jego przysmakami razem z naszymi końmi. Cóż może być przyjemniejszego niż wizja spędzenia popołudnia na zielonym pastwisku z arbuzem zajadanym wspólnie z naszym ukochanym koniem!